Tóth Attila

„ Ne félj, mert megváltottalak, neveden hívtalak téged, enyém vagy.” Ézs.43,1

A nyíregyházi evangélikus gyülekezetben nőttem fel. Itt részesültem a keresztség szentségében, és 1977-ben itt kaptam megerősítést hitemben a konfirmáció által. A teológiai tanulmányaimat a budapesti Teológiai Akadémián (Hittudományi Egyetem) végeztem 1982-1988  között. Teológiai tanulmányi időm alatt behívtak katonának, és Lenti laktanyájában töltöttem 18 hónapot. 1988 július 2-án avatott lelkésszé Nagy Gyula püspök a kelenföldi templomban.
Az első szolgálati helyem Eger híres városába vezetett. Egy kisvárosi gyülekezet pásztora lehettem 1988. szeptemberétől 1993 januárjáig. Isten szolgájaként vittem az örömhírt 30 km-es körzetben  Heves megyében élő szórvány evangélikusságnak A Mátra és a Bükk hegyi falvait járva megszerettem a hegyeket és a völgyeket, a sok nehézséggel küszködő falusi embereket, és az Egerben élő kis evangélikus közösséget.
Isten és emberek hívásának engedelmeskedve a szegedi evangélikus gyülekezetbe kerültem 1993 január végén. Hét évig szolgáltam a nagy városban. A papformáló gyülekezetnek sokat köszönhetek. Itt mélyedhettem el a teológia tudományának művelésében. Az erlangeni Teológiai Fakultáson eltöltött két hónap áldásait a nagyvárosi szétszórtságban élő evangélikusok között kamatoztathattam. A lelkészi szolgálat minden területe jelen volt ebben a gyülekezetben: kórházlelkészi szolgálat, gyülekezeti hitoktatás, ifjúsági munka, egyetemisták között végzett lelkipásztori munka, nyugdíjas-otthonban lelkigondozás és istentisztelet, szórványmunka, újságszerkesztés és kiadás, ökumenikus dialógus kiépítése és tartása a történelmi-és szabadegyházakkal. 50 fő számára nyugdíjas napközi otthont létesítettünk az idős korú emberek számára.

1999 őszén Isten Nógrádi evangélikus egyházmegye legdélebben fekvő gyülekezetébe vezetett Egyházasdengelegre. A kis-és nagyvárosi gyülekezeti szolgálat után Isten tanítása életemben egy kis falusi gyülekezetben folytatódott.  Négy  évig szolgáltam a dél-nógrádi evangélikus „végvárban”, és az Erdőtarcsai és Herédi Leánygyülekezetekben. A sziráki anyagyülekezetben helyettesítő lelkészi szolgálatot láttam el. Örömmel tanítottam hittant az óvodában és az iskolában.
A dengelegi iskolában az éneklés szeretetére is neveltem a falú összes gyermekét.
2002-2004 között a Károli Gáspár Hittudományi Egyetem Hittudományi karán középiskolai hittantanári diplomát szereztem. A magyar individuál pszichológiai egyesületnél 2007-2008 között gyermek dráma játék /SE-ÁOK/2007-01/00342;   SE-ÁOK/2007-07/00375/ képesítést kaptam.
2003 augusztusában a Várpalotai Evangélikus Egyházközség meghívott és megválasztott lelkészének. 10 éves szolgálatom alatt megújult a templom, parókia és a gyülekezeti ház. Örömmel vezettem és szolgáltam a gyülekezet fenntartásában működő 3 csoportos Forrás Evangélikus Keresztyén óvodában. Időseket látogattam, fiatalokat, gyermekeket tanítottam, végeztem mindazt, amit az Úr rám bízott.

Szolgálatom mottója:

„ Az Isten szolgájaként az Ő akaratának tolmácsa szeretnék lenni a gyülekezet közösségében. Életemmel és munkámmal Krisztushoz szeretném vezetni az embereket, mert nála van az élet forrása. Isten szétszóródott nyáját szeretném egybegyűjteni és pásztorolni hűséggel, jézusi szeretettel.”

2006-ban választottak meg egyházmegyei missziói lelkésznek. Ezt a feladatot 2012-ig láttam el. 2003-tól a Tési Evangélikus Egyházközségben helyettesítő szolgálatot végeztem. Várpalotán az Önkéntes központban dolgoztam önkéntes projektmenedzserként. Önkéntes munkámért az EMMI kitüntetésben részesített. Országosan nyilvántartott ifjúsági szakértő vagyok.
2014. márcus 1-től Kölcsén szolgálok. Szatmári, kis evangélikus gyülekezet lelkipásztori feladatát bízta rám az Isten. Az ország legkeletibb gyülekezetében örömmel végzem az evangélium hirdetését. Az egyházmegye ifjúsági felelőse voltam másfél évig, majd 2019-től  zsinati tagjaként a MEE Zsinatának tagja vagyok.
55 éves vagyok, 31 éve élek boldog házasságban. Isten két gyermekkel áldott meg bennünket, akik már felnőttek. Feleségem Povazsanyecz Ildikó a fehérgyarmati kórház koraszülött osztályán dolgozik nővéri állásban. Szeretünk mindannyian sportolni: télen síelni, nyáron kirándulni és úszni, biciklizni és focizni.
Zenét kedvelő ember vagyok. Gyakran szolgálok családomban és a gyülekezetemben az igehirdetés mellett a muzsika hangjaival, gitárral, hegedűvel és szaxofonnal. A komolyzenét és az igényes könnyűzenét egyaránt szeretem.  A fehérgyarmati Erkel Ferenc városi vegyes karban éneklek. Bronz fokozatú túravezető vagyok.
Szívesen foglalkozom a teológiával. A teológia tudományágai közül leginkább az újszövetségi teológia területe érdekel.
Családomban örömmel és békességgel élek Isten vezetése alatt. Szüleim meghaltak és testvérem nincs. Nagybátyám  – Szirmai József –  evangélikus lelkész volt, aki már meghalt.
A konfirmációkor kapott ige sokszor adott erőt próbákkal teli életemben. Az Isten mindig felemelt, erőt és új életet adott. Ezért hálával szolgálok neki.