Kovács Erzsébet

1965. szeptember 9-én születtem a Bihar megyei (Románia) Szalárd községben, református családban. Az evangélikus felekezetről 11-12 éves koromban hallottam először. Középiskolásként kezdtem rendszeresen járni a Nagyváradi Evangélikus Egyházközség magyar nyelvű istentiszteleteire. Nagyon megszerettem az énekes liturgiát és a kor emberéhez szóló igehirdetéseket.

1-8. osztályt szülőfalumban végeztem. Lelkiismeretesen jártam a koromnak megfelelő hittanórákra (iskolai kötelező hittan nem lévén, a templom melletti porticusba – sekrestye?).

Középiskolai tanulmányaimat a nagyváradi 3-as számú Ipari Líceumban végeztem (építészeti szakközépiskola, amelyben duális képzés zajlott). Út-és hídépítőként érettségiztem 1983-ban. Mindvégig magyar tannyelvű osztályokban tanultam (a román nyelvet értelemszerűen, mint államnyelvet a magyar osztályokban is tanították).

1984-1986 között, másfél évig dolgoztam előbb szakképesítés nélkül, majd szakképzetten a nagyváradi műanyag gyárban, három műszakban. Jó iskola volt minden szempontból. 1985 októberében kezdtem el készülni az 1986. évi teológiai felvételi vizsgára. Intenzív tanulási időszak volt. Három műszak mellett alvásra napi 4 óra jutott. Embert próbáló egy hetes felvételi vizsga után 1986. október 1-én elkezdhettem teológiai tanulmányaimat evangélikus hallgatóként a Kolozsvári Egyetemi Fokú Egységes Protestáns Teológiai Intézetben. Az 1990-1991-es tanévben egy szemesztert tanulhattam a Koppenhágai Egyetem Teológiai Fakultásán. 1991. júliusában sikeres szakvizsgát tettem, még abban az évben  D. Szedressy Pál püspök lelkésszé avatott a kolozsvári evangélikus templomban. Akkoriban a romániai magyar evangélikus egyház lelkészhiánnyal küszködött, így én 1991. november 1-től egy éven át kisegítő lelkész voltam a Brassó megyei Halmágyon, püspöki titkárként tanácsosi teendőket is elláttam a kolozsvári evangélikus püspökségen, lelkészi szolgálatokat végeztem a kolozsvári evangélikus gyülekezetben. 1996-ban választott meg a Kerületi Közgyűlés kerületi tanácsosnak. Ezt a tisztséget 2004. augusztus 19-ig láttam el, amikor is első gyermekünkkel három hónapra gyes-re mentem. 2004. november 27-től a Kolozsvári Evangélikus Egyházközség segédlelkészeként szervezhettem az erdélyi szórvány gyülekezeteket Zilahtól Nagyenyedig, Déstől Tordáig. Ezt a szolgálatot 2006. május 1-ig végeztem, amikor Mátyás gyermekünket várva szülési szabadságra, majd gyermeknevelési szabadságra mehettem. A gyermek két éves koráig otthon lehettem. 2008. július 13-án tértem vissza a segédlelkészi szolgálatba, a kolozsvári gyülekezetbe, ahol újra megkaptam az erdélyi szórvány szervezésének-gondozásának feladatát és a kolozsvári klinikákon a lelkészi szolgálatokat.

2008. október végén, sok vívódás után Kolozsvárról Nyíregyházára települtünk, november 1-jén helyettes iskolalelkészi szolgálatomat kezdtem el az akkor még Nyíregyházi Evangélikus Általános Iskolában. 2012. augusztus 11-től szolgálok a kertvárosi evangélikus gyülekezetben és a területén levő szeretetintézményekben.

Istennek adok hálát a sok és sokféle szolgálati lehetőségért, mindazokért, akik eszközei lehettek életutamon és szolgálataim során. Istenbe vetett bizalommal tekintek jövőbeli szolgálataimra is.